Yazar Nil Yurda ile Yerel Seçimleri Konuştuk

Değişim.. çünkü alışılmış başarısızlıklar sizi zafere ulaştırmaz, nihayet parti içinde birileri bunun farkına vardı ve gerekli adımları attı. Başarının iki kahramanı Ekrem İmamoğlu ve Özgür Çelik’tir.

Yazar Nil Yurda ile Yerel Seçimleri Konuştuk
372

 
Diğer adaylarla kıyaslandığınızda siz siyasete çok daha uygun bir profile sahipsiniz. Siz neden Adalar meclis üyesi seçilemediniz?
Meclis üyelerini ilçe başkanı ve ilçe belediye başkanı seçer. Profilim bu kişilere çok nitelikli, donanımlı gelmiş olabilir. Sahip olduğunuz bazı özellikler dürüstlük, entelektüel bakış açınız kişiler üzerinde kendilerini yetersiz hissetmelerine ve geri planda kalmalarına bu anlamda bazı kişisel korkulara neden olmuş olabilir. Birilerini araya sokup zorla meclis üyesi olmak da istemedim çünkü zoraki olan işlerde başarı ve mutluluk beklenemez.  Yaşadıklarıma mantıksal açıdan bakıyorum. Ancak kusurun olduğu durumlarda mizah vardır. Seçilememi beni tercih etmeyen kişilerin bir kusuru, hatası olarak görüyorum. Ferhan Şensoy’un oyunları geliyor aklıma sadece gülüyorum.
 
Meclis üyesi olamadığınız için üzüldünüz mü? Bu sizde nasıl bir etki yarattı? Kırgın mısınız? 
Ben kimseye kırgın ve kızgın değilim. Sağ ideoloji de bireysel bilinç düşüncesi hakimdir yani ben sağcı olsaydım pragmatist olurdum ve sorduğunuz soruya “CHP her yeri kazandı ancak ben meclis üyesi olamadım çok üzgünüm, kırgınım ” gibi bir cümle benim siyasi düşünceme ters ve karakterime yakışmaz çünkü sol-sosyal demokrat düşüncede kolektif bilinç hakimdir; bireysel çıkarlar genel başarının önüne gelmemelidir. Örgütsel mantık, kollektif bilinci temsil eder. Dolayısıyla, meclis üyesi olamamam beni üzmüyor. Tüme varım mutluluklar sadece size iyi gelir mühim olan genel başarıdır, partinin başarısıdır. Önemli olan toplumsal mutluluktur. CHP’nin başarısının toplum üzerinde yarattığı pozitif enerjiyi ve mutluluğu ben her yerde hissedebiliyorum bu yüzden çok mutluyum. 
 
CHP’nin başarısının ardındaki etkenler nelerdir?
Değişim.. çünkü alışılmış başarısızlıklar sizi zafere ulaştırmaz, nihayet parti içinde birileri bunun farkına vardı ve gerekli adımları attı. Başarının iki kahramanı Ekrem İmamoğlu ve Özgür Çelik’tir. 
 
Herkes 1989 yılındaki başarısızlığı konuşuyor. Aynı şeylerin yaşanmaması için ne gibi bir öneride bulunursunuz?
Ekrem İmamoğlu 2028 yılında Cumhurbaşkanı olmak istiyorsa Özgür Çelik’le birlikte ilçe belediye başkanları üzerinde disiplini sağlaması ve ağırlığını koyması gerektiğini düşünüyorum. “Kontrolsüz güç güç değildir” reklam sloganını çok severim. 
 
Sizce, 1989 yılında SHP neden başarısız oldu?
1989 yıllında çocuktum, o yılları net hatırlayamıyorum ancak yaptığım araştırmalar ve sohbetlerden şunu söyleyebilirim; siyasi etiksizlik, görevi kötüye kullanma, kayırmacılık, torpil, CV’sine bakılmadan rüşvetle işe alımlar, niteliksiz memurlar ve işçilerin belediyelerde görevlendirilmesi, rehavet, disiplinsizlik, kontrolsüzlük… vb. nedenler genel seçimlerde başarısızlığa neden oldu ve tekrar yaşanmaması gerekir. 
 
Gelecekte siyasette olacak mısınız böyle bir düşünceniz var mı? 
Hayır, siyasette olma düşüncem artık yok. Son zamanlarda Adalarda yaşadığım deneyimlerden sonra, burada siyasetin ne kadar karmaşık ve güven sarsıcı olduğunu daha iyi anladım.  Şu anda daha farklı alanlarda yer almak ve katkı sağlamak istiyorum. Siyasette olan ve görev almış herkese başarılar diliyorum. 
 
Birazda siyaset dışı konuşalım. Siz kültür sanata ilgi duyan, sağlıklı yaşama önem veren birisiniz. Neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Kültür-sanat ve sağlıklı yaşam benim için önemlidir. Doğa yürüyüşleri yapmak, rıhtımda martıları, vapurları izlemek beni olumlu yönde motive eder. Tiyatro, sinema ve kültürel geziler yapmayı severim. Kitap okumak da en sevdiğim beyin aktivitelerden biridir; genellikle aldığım bir kitabı aynı gün içinde bitiririm. 
 
Kitap demişken Facebook’da çok sayıda takipçiniz var. Orada “siyasette yer alamadım ancak edebiyatta var olacağım..” şeklinde bir cümle kullandınız. Kitabınız geliyor diyebilir miyiz? 
İki kitap yazdım son düzenlemeler aşamasında. Geçen yıl yayınlamayı planlıyordum fakat siyaset beni meşgul ettiği için odaklanamadım. Bu yıl içinde kitabımın yayınlanmasını bekliyorum.
 
Kitap neyi anlatıyor bilgi verebilir misiniz?
Kitabımın birini kendi özgün fikirlerimden yola çıkarak ve araştırmalarım sonucunda yazdım. Diğer kitabım roman türünde. Konusunu şimdilik açıklamak istemiyorum; ancak hayalim kitabımın sinema filmine uyarlanması.
 
Size hayatta bol şans ve başarılar dileriz. 
İlginiz ve dilekleriniz için teşekkür ederim. (DGHABER)
 
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.