CHP İstanbul İl Başkanlığı, Yargıtay Üyelerine Anayasa Kitapçığı Gönderdi: Özgür Çelik'ten Çağrı

 CHP İstanbul İl Başkanlığı, Yargıtay Üyelerine Anayasa Kitapçığı Gönderdi: Özgür Çelik'ten Çağrı
10164

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin AYM üyeleri hakkındaki suç duyurusuna karşı tepki olarak, Yargıtay üyelerine Sirkeci PTT'den posta yoluyla Anayasa kitapçığı gönderdi. İl Başkanı Özgür Çelik  “2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hukukun üstünlüğünü tesis etmiş, örnek bir demokrasi olduğumuz ile gururlanmamız gerekirken hâlâ yüksek yargı organlarına Anayasa'yı hatırlatma ihtiyacı hissetmemiz, bugün dünden çok daha gerideyiz demektir” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili ve Gezi Parkı davası tutuklusu avukat Can Atalay'ın AYM tarafından verilen 'hak ihlali' kararı sonrasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne sevk etti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Atalay hakkında 'hak ihlali' kararı verilmesini destekleyen AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin aldığı karara muhalefet partilerinden gelen tepkiler devam ediyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı, bu tepkisini dün Sirkeci PTT'den posta yoluyla Anayasa kitapçığı göndererek dile getirdi. Örgütle birlikte bugün Sirkeci PTT önünde açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa'yı tanımadığını vurguladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, şunları söyledi:
 
“Yargıtay Başkanlığı, son yayınladığı bildiriyle hukuktan, Anayasa'dan yana tavır almak yerine Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin akıl almaz kararından yana bir tavrı benimsedi. Ülkemizde halkın yüzde 69’u adalet sistemine güvenmiyor. Türkiye, hukukun üstünlüğü endeksinde 173 ülke arasında 148’inci sırada. Birileri, 'Can Atalay’ı nasıl tahliye etmeyiz, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımamak için nasıl gerekçeler buluruz' konusunda kendilerine dert edinmek yerine toplumda adalet sistemine güvenmeme oranının yüzde 69’lara çıkmasını, hukukun üstünlüğü endeksinin 173 ülke arasında 148’inci sırada olmasını kendilerine dert etsinler. Posta yoluyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı’na ve üyelerine tanımadıkları, ihlal ettikleri Anayasa kitabını gönderdik. Onlara Anayasamızı hatırlatma ihtiyacı duyduk.
 
2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hukukun üstünlüğünü tesis etmiş, örnek bir demokrasi olduğumuz ile gururlanmamız gerekirken hâlâ yüksek yargı organlarına Anayasa'yı hatırlatma ihtiyacı hissetmemiz, bugün dünden çok daha gerideyiz demektir. Şu an Sirkeci Postanesi’nin önündeyiz. Bu postane, Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, telgraflarını bu postaneden gönderdi. 147 yıl önce buradan 500 metre ilerideki Bab-ı Ali’de bu toprakların ilk anayasası olan Kanuni Esasi ilan edildi. 147 yıl sonra burada hâlen anayasayı savunmak zorunda kalışımız ne kadar acıdır... Ülkemizin 147 yıllık anayasa birikimini, hukuk devleti idealini birilerinin dar iktidar kavgalarına kurban etmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.
 
Anayasa'yı fiilen ortadan kaldırmak isteyenler; bizleri, Anayasa'yı, hukukun üstünlüğünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı görevle her ahval ve şerait içerisinde koruyacağımızı, bunun için de her şeyi göze alarak demokratik mücadele yollarını kullanacağımızı bilmelerini isteriz. Türkiye sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye, yabancı devletler tarafından anayasası yapılmış bir ülke değildir. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye’nin böyle bir ülke olduğunu zannedenlere ülkemizin 147 yıllık anayasa tecrübesini 100 yıllık bir Cumhuriyet olduğunu her ortamda hatırlatacağız. Burada Yargıtay üyelerine Anayasa kitapçığını gönderdik. Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’nin önünde saat 14.00’te bir oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Adalet arayışımız devam edecek. Demokrasi arayışımız devam edecek. Cumhuriyetimizin kurumlarını korumaya devam edeceğiz. Yaşasın adalet diyoruz. Yaşasın özgürlük diyoruz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye diyoruz.” (Nil Yurda)
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.